Pavlikov

Pavlikov

Exkurze do Lužné u Rakovníku a Pavlíkova

Dne 3. 10. 2018 se žáci 6. a 7. ročníku doprovázené svými třídními učitelkami a asistentkami pedagoga zúčastnili v rámci technické výchovy exkurze do železničního muzea v Lužné u Rakovníku.

Samotnou prohlídku jsme zahájili jízdou vláčkem s úzkokolejným rozchodem. Poté jsme se odebrali do kryté části expozice, kde jsme si prohlédli modely lokomotiv a vagónů, historické zabezpečovací systémy, komunikační zařízení a unikátní jízdenky z období koněspřežek. Prošli jsme depem, kde se renovují lokomotivy a železniční vagony, a přesunuli se venkovní expozicí k točně a železničnímu depu. Zde jsme postupně obdivovali krásu parních lokomotiv, od těch nejmenších až po skutečné obry. Neméně krásný byl i salonní vůz prezidenta T. G. Masaryka, symbol státnosti na kolejích. Moc se nám líbila různá jména lokomotiv jako: „Rosnička, Matylda, Šlechtična“ či pozvánka na divadelní představení: „Nejlokomotivovatější lokomotiva“.

Další zastávkou byl městys Pavlíkov. Zde jsme si prohlédli soukromou sbírku historických motocyklů, kol, kočárků a různých krásných předmětů z kuchyně, prádelny, komory nebo stodoly z období mládí našich babiček. Obdivovali jsme motocykly slavných značek Laurin&Klement, Orion, JAWA, ČZ, Praga nebo BSJ, německé, belgické, anglické nebo švédské stroje. Kuriozitou sbírky je autentický motocykl ČZ 150, na němž jezdili cvičení medvědi v populární komedii Šest medvědů s Cibulkou. Velký úspěch sklidil také stroj v bílo-zlaté barvě, vyrobený pro Vatikán, pro papežovu osobní gardu.

Při návštěvě Pavlíkova jsme nemohli minout Galerii Anderle, galerii, kde vystavuje svá díla světově uznávaný výtvarník Jiří Anderle. Zhlédli jsme zde krátký dokumentární film, který nám přiblížil způsob tvorby tohoto umělce, rodáka z Pavlíkova. Všichni si se zájmem prohlédli vystavená díla.

Exkurzi jsme zakončili prohlídkou a zdoláním nedaleké rozhledny na kótě Senecká hora v nadmořské výšce 506 m. n. m. Samotná rozhledna je vysoká 21,55 m a má dvě vyhlídkové terasy, první je ve výšce 7,87 m a druhá ve výšce 18,4 m. Počasí nám přálo a my jsme si prohlédli z výšky město Rakovník, Pavlíkov, hřebeny Doupovských hor, Krušných hor, Českého středohoří, Křivoklátskou pahorkatinu a Brdy.

Zapsala RNDr. Zuzana Karafiátová

Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov
Pavlikov